Hiszpania i Portugalia – informacje praktyczne

Wróć do: Hiszpania i Portugalia

Czas:

we Hiszpanii obowiązuje taki sam czas jak w Polsce

w Portugalii obowiązuje czas GMT, czyli czas w Polsce -1 godzina (jeśli w Polsce jest 12:00 to w Portugalii dopiero 11:00)

Informacje o Hiszpanii:

Hiszpania to piękny, gorący kraj, a ludzie uśmiechnięci, przemili i uczynni. Krajobrazy są przepiękne, wszędzie dużo zieleni, drogi doskonałe, dobrze oznaczone, a zabytki bardzo zróżnicowane. Hiszpania posiada bardzo ciekawą architekturę, na każdym kroku zaskakiwały nas niepowtarzalne budowle, które można zobaczyć tylko w tym kraju. Zachowało się tu mnóstwo rewelacyjnych zabytków z antyku. Hiszpania ma pyszne i niezwykle tanie wina, którymi cały czas się raczyliśmy. Campingi są niezłe , a ich walor podnosi to, że prawie na każdym jest basen. Hiszpanie bardzo oszczędzają światło i wodę, i o ile to drugie jest dla nas zrozumiałe z uwagi na suchy klimat, to pierwsze nie, gdyż posiadają mnóstwo elektrowni wiatrowych. Zieleń jest tak powszechna, że nawet na autostradzie pięknie kwitną oleandry, a każde rondo to oaza zieleni. Z nieco denerwujących rzeczy, były dla nas sjesty, które powodowały dziwne godziny otwarcia obiektów. Z Hiszpanami trudno porozumieć się po angielsku. Uwaga na oznaczenia toalet: “C” oznacza “caballeros”, czyli “dla panów”, a “S” oznacza “señoras”, czyli “dla pań”.

Informacje o Portugalii:

Portugalia, wbrew temu co wcześniej sądziliśmy, znacznie różni się od Hiszpanii. Posiada sporo lasów, których w Hiszpanii praktycznie nie ma. Portugalczycy doskonale znają angielski i są jeszcze bardziej przyjaźnie nastawieni. Niestety widać, że Portugalia jest biedniejszym krajem niż Hiszpania. Zabytki są może mniej spektakularne, ale równie ciekawe. Charakterystyczna dla Portugalii jest wielka ilość azulejos pokrywających wewnętrzne i zewnętrzne ściany budynków. Lokalne drogi w Portugalii mają dobrą nawierzchnię, ale ze względu na gęstą zabudowę są bardzo zatłoczone, a do tego niemal brak jest oznaczeń dróg. Kierowcy w Portugalii jeżdżą energiczniej niż w Hiszpanii, ale i tak spokojnie, do tego zjeżdżają na pobocze, aby przepuścić szybciej jadącego. Na wielu rondach królują fontanny. Ceny są nieco niższe niż w Hiszpanii, jednakże standard campingów jest także niższy.

Waluta:

Walutą obu krajów jest Euro

Wróć do: Hiszpania i Portugalia