Austria i Praga – informacje praktyczne

Wróć do: Austria i Praga

Czas: w Austrii oraz w Czechach obowiązuje taki sam czas jak w Polsce

Transport:

Autostrady i inne drogi

Autostrady w Austrii to bardzo wygodny sposób przemieszczania się, gdyż jest ich stosunkowo dużo i nie są strasznie zatłoczone. Sposób zapłaty za przejazd autostradami jest bardzo wygodny, gdyż należy zaopatrzyć się w winietę, której cena zależy od długości pobytu (10-dniowa, dwumiesięczna i roczna). Przykładowa cena w roku 2016 to 8,80€ za 10-dniową dla samochodu osobowego.

Inne drogi w Austrii są bardzo dobrej jakości, choć w górach bywają dość wąskie i nie da się jechać nimi zbyt szybko z uwagi na ograniczenia prędkości i liczne miejscowości. Generalnie oznaczenia dróg są dobre, a ruch niezbyt wielki. Niektóre drogi widokowe są dodatkowo płatne (np. Großglockner Hochalpenstraße, czy też Malta Hochalmstraße).

Uwaga na parkowanie w miastach w Austrii. Trafiliśmy na nietypowe oznaczanie kolorem zielonym, który oznaczał strefę, w której mogą parkować wyłącznie miejscowi. Bez problemów za darmo można parkować wzdłuż białych oznaczeń, za opłatą wzdłuż niebieskich, natomiast kolor żółty to bezwzględny zakaz parkowania.

Autostrady w Czechach są również płatne za pomocą winiety, której cena zależy od długości pobytu (10-dniowa, miesięczna i roczna). Przykładowa cena w roku 2016 to 31o koron czeskich za 10-dniową winietę dla samochodu osobowego.

Komunikacja publiczna

Z komunikacji publicznej w Austrii korzystaliśmy w Wiedniu i pod Salzburgiem. Metro w Wiedniu jest doskonałym sposobem poruszania się po mieście, gdyż składa się z pięciu linii i dociera do praktycznie wszystkich atrakcji. Co ciekawe nadal jest rozbudowywane. Bilet 48-godzinny to na początku 2017 r. wydatek 13,30€. Komunikacją podmiejską poruszaliśmy się między campingiem w Hallein a Salzburgiem. Autobus kursował 2-3 razy na godzinę, a co ważne dla turystów mieszkających na campingu w 2011 r.  kosztował zaledwie 1€ (za jedna osobę w jedną stronę). Dzięki temu łatwo i szybko znaleźliśmy się w samym centrum bez konieczności poszukiwania parkingu.

W stolicy Czech poruszaliśmy się tramwajem i metrem, choć dziś po rozbudowie metra tę samą trasę można pokonać tylko metrem. Kolejka podziemna w Pradze jest czysta i szybka (w 2016 bilet 90-minutowy kosztował 32 korony czeskie).

Großglockner Hochalpenstraße w Austrii
Großglockner Hochalpenstraße w Austrii

 

Noclegi: 

Campingi w Austrii, które wybraliśmy były w większości bardzo ładnie położone, a co ważniejsze zawsze zadbane, a sanitariaty czyste. Campingów w Austrii jest całkiem dużo, dzięki czemu można coś znaleźć koło każdej atrakcji. W Graz nocowaliśmy na campingu, gdzie mieliśmy darmowy wstęp na ogromny basen odkryty, znajdujący się tuż obok. Nie planując tego wcześniej, zanocowaliśmy też w Gasthof Brunnerhof w miejscowości Rinn. Ciekawa, wygodna opcja, ale niezbyt tania, a warunki przeciętne.

W Pradze korzystaliśmy z noclegu w Hotelu Avion, który oferuje całkiem ładne pokoje z łazienkami i wyjątkowo obfitym, i dobrym śniadaniem za bardzo rozsądną cenę. Do centrum można łatwo dostać się metrem.

Klimat i ubranie: 

Austria z uwagi na wysokie góry to kraj, w którym nawet w czerwcu w wielu miejscach jest zimno, a w górach leży śnieg. Na Großglockner Hochalpenstraße mieliśmy nawet okazję widzieć pług śnieżny i chodzić po świeżym śniegu. Na campingach należy zaopatrzyć się w ciepłe śpiwory i ubrania, bo zdarzyła się nam noc podczas której było zaledwie 6°C! Z kolei w niżej położonych miejscowościach, czy choćby w Wiedniu było bardzo ciepło i nosiliśmy krótki rękaw i krótkie spodenki. Oczywiście jest to kraj, w którym należy liczyć się też z deszczem, który może trwać cały dzień, więc ubrania przeciwdeszczowe także są wskazane.

Ludzie:

Austriacy to bardzo mili ludzie, zawsze pomocni, uśmiechnięci i kulturalni. Zaskoczyło nas to, że byliśmy w stanie całkowicie wtopić się w tłum i nie odróżniać się wyglądem od miejscowych. W Austrii czuliśmy się na tyle dobrze i swojsko, że moglibyśmy zamieszkać tam na stałe.

W Pradze wypełnionej turystami z całego świata łatwiej spotkać cudzoziemca niż tubylca, aczkolwiek spotkani Czesi byli mili i uczynni.

Park miejski w Wiedniu w Austrii
Park miejski w Wiedniu w Austrii

Przyroda: 

Austria to wspaniałe góry z alpejską przyrodą, zarówno roślinnością, jak i zwierzętami, wśród których urzekły nas świstaki. Trudno nie podziwiać majestatycznych, ośnieżonych szczytów, wśród których spora część przekracza 3.000 m n.p.m. W górach nie brakuje urokliwych dolin, wąwozów, strumieni i wodospadów. Wiele miejscowości jest ładnie zadbanych i ukwieconych.

Język:

W Austrii językiem urzędowym jest niemiecki. Wiele osób zna angielski, ale w sklepach i mniejszych miejscowościach znajomość podstaw niemieckiego jest bardzo przydatna.

W Pradze obowiązującym językiem jest oczywiście czeski, więc przy odrobinie dobrej woli z obu stron można się porozumieć zgodnie z zasadą, że Czech mówi po czesku, a my po polsku. Z uwagi na dużą ilość turystów, powszechna jest znajomość angielskiego i niemieckiego.

Wróć do: Austria i Praga