Madera (Portugalia) – informacje praktyczne

Wróć do: Madera (Portugalia)

Czas: na Maderze obowiązuje czas przesunięty o jedną godzinę w stosunku do Polski (latem UTC+1, zimą UTC). Oznacza to, że gdy w Polsce jest 18:00, na Maderze jest 17:00.

Transport:

Na Maderze wypożyczyliśmy samochód i był to bardzo dobry wybór, gdyż pozwolił nam szybko i wygodnie dotrzeć w każdy zakątek wyspy. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że Madera jest bardzo górzysta, ma wiele stromych podjazdów nawet w miejscowościach, więc najlepiej sprawdzi się auto z nieco mocniejszym silnikiem, czy wręcz diesel. My wypożyczyliśmy Renault Clio 1.5 diesel w wersji kombi z automatyczną skrzynią biegów (301 € za 7 dni z pełnym ubezpieczeniem). Podczas wynajmu jeszcze w Polsce, skorzystaliśmy z pomocy  firmy AYS, która obsługiwała wynajęty przez nas apartament. Dzięki temu samochód został dostarczony nam pod same drzwi i tak samo odebrany. Mega wygoda i cena o wiele lepsza niż z sieciowej wypożyczalni, szczególnie za taki standard samochodu.

Ryba pałasz z bananami i sosem z marakui

Jedzenie:

Kuchnia maderska obfituje w ryby i owoce morza. Najpopularniejszą rybą jest pałasz (espada), ale nie ustępuje mu dorsz atlantycki (bacalhau), czy też dorada, zresztą wszystkie są bardzo smaczne i przyrządzane na wiele sposobów (np. pałasz w tempurze z bananami i sosem z marakui, czy też w sosie tropikalnym). W menu znaleźć można także różne muszle i krewetki. Nie możemy nie wspomnieć o wspaniałym daniu – cataplana. Jest to rodzaj jednogarnkowego dania podawanego w kociołku, na które składa się gotowana ryba, krążki kalmarów, muszle i krewetki, a wszystko w sosie pomidorowym z dużą ilością zielonej pietruszki. Z mięs ciekawą opcją jest popularne danie – picado de vaca, czyli siekana wołowina w przepysznym sosie, podana na frytkach oraz espetada, będąca w praktyce szaszłykiem wieprzowym.

Jeśli chodzi o słodycze, to generalnie królują dosyć proste, ale bardzo smaczne ciasta. Najwięcej wypieków jest z ciasta francuskiego, wszelakie tarty, jak choćby jabłkowa, bananowa, czy też z maracui oraz różnego rodzaju babki np. bananowa. Trzeba też wspomnieć typowo maderską słodkość – pasteis de nata czyli babeczki z ciasta francuskiego z nadzieniem śmietanowym.

W przypadku trunków to przebojem Madery jest poncha – mieszanka rumu aguardente, naturalnych soków cytrusowych i miodu, podawana w małych, charakterystycznych szklaneczkach oraz słynna Madera (Madeira) – wzmacniane wino gronowe o różnym poziomie słodyczy, od wytrawnej (w rzeczywistości minimalnie słodkiej), po bardzo słodką. Wszędzie dostępne jest lokalne piwo Coral w wersji jasnej i ciemnej.

Noclegi: 

Na Maderze korzystaliśmy tylko z jednego noclegu, gdyż wyspa jest na tyle mała, że ulokowawszy się w jej centrum, wszystko jest w zasięgu maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Wynajęliśmy apartament Green Park II w Funchal w cenie 440 € za 8 nocy (55€ za dobę). Otrzymaliśmy za tę kwotę świetnie wyposażone mieszkanko o powierzchni około 70 m² z pięknym widokiem i możliwością korzystania z zadbanego basenu.

Kraby w Seixal

Klimat i ubranie:

Madera jest wyspą na Atlantyku i podobnie jak na Wyspach Kanaryjskich trudno tu o upały, ale jednocześnie przez cały rok panują bardzo przyjemne temperatury. W końcu, nie od parady Madera nazywana jest Wyspą Wiecznej Wiosny. Będąc tu w kwietniu, rano był chłodno, szczególnie wędrując zacienionymi levadami (ścieżki wzdłuż akweduktów). W ciągu dnia temperatura rosła, ale nawet na wybrzeżu nie była zawrotnie wysoka (maksymalnie 24-25ºC w najcieplejszym momencie dnia). Im wyżej, tym oczywiście jest zimniej, a trzeba pamiętać, że zdecydowana większość wyspy to góry. Na Maderę należy zabrać zarówno ubrania typowo letnie, jak i wiosenno-jesienne, nie zapominając o przeciwdeszczowych, gdyż opady są tu dość częste. Co charakterystyczne, to mimo, że wyspa nie jest zbyt duża, to po różnych jej stronach można spodziewać się zupełnie innej aury. Sami tego doświadczyliśmy, gdy po zachodniej stronie cały dzień lało, a my korzystaliśmy z pięknej, słonecznej pogody po stronie wschodniej :-)

Ludzie:

Maderczycy są bardzo mili, przyjacielscy i spokojni. Na drodze panuje pełna kultura, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z przejazdem nawet najwęższymi odcinkami. Mieszkańcy Madery są bezproblemowi, wszystko można załatwić od ręki, a do tego z uśmiechem.

Tulipanowiec w stolicy Madery – Funchal

Przyroda: 

Roślinność na Maderze jest niezwykle bujna, a to zapewne za sprawą łagodnego i wilgotnego klimatu. W krajobrazie królują plantacje bananów oraz liczne drzewa laurowe, czyli wawrzyny. Wędrując, oglądaliśmy wiele roślin naskalnych, z których mnóstwo pięknie kwitło, a wśród nich wyróżniały się błękitne żmijowce. Ciekawostką Madery są paprocie drzewiaste oraz ich niżsi krewniacy o wielkich, nawet półtorametrowych liściach. Miejscowościom uroku dodawały kwiaty oraz kwitnące krzewy i drzewa, jak choćby tulipanowce, czy też strelicje. Na Maderze rosną także słynne, endemiczne, smocze drzewa, czyli draceny smocze.

Jeśli chodzi o świat zwierzęcy, to na wyspie królują ptaki, w tym oczywiście mewy, ptaki drapieżne oraz endemiczne gołębie maderskie i bardzo ciekawskie zięby maderskie. Do tego spotkać można jaszczurki, które szczególnie licznie występują na trzecim co do wysokości szczycie Madery – Pico do Arieiro. Z kolei na przybrzeżnych skałach rezydują czerwone i czarne kraby.

Ceny:

Ceny na Maderze nie są niskie, ale jednocześnie nie powinny przerazić. Zarówno noclegi, jak i wynajem samochodu są w rozsądnych cenach, praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Standardowy obiad dla dwóch osób to wydatek 30-35 € z napojami, aczkolwiek zdążyło się nam raz zapłacić aż 61 € za maderską specjalność – cataplanę i butelkę wina. Południowa przekąska – kawa, ciastko i poncha to wydatek około10 € za dwie osoby. Cena paliwa nie zwalała z nóg, gdyż wynosiła około 1,30 €, czyli poniżej 6 zł.

Ceny, które płaciliśmy w sklepach:
– woda mineralna 1,5 l od 0,36 € do 0,58 €
– paczka kawy 250g – 1,49 €
– nieduży chleb 450-500 g od 0,99 € do 1,18 €
– wino Madera 0,75 l od 4,99 € do 18,99 € (Madeira 10-letnia)
– piwo Coral 0,33 l od 1,03  € do 1,07 €
– rum aguardente 1l – 12,49 €
– mango – 3,89 € za kg
– pomidory od 1,99 € do 2,49 € za kg
– wędliny od 9,99 € do 16,99 € za kg
– masło 250 g  od 1,25 € do 1,79 €
– sery od 10,49 € do 19,99 za kg
– okrągłe ciasto miodowe a’la piernik – bolo da mel od 2,72 € za 250 g do 4,93 € za 500 g

Waluta:

Walutą Madery jest euro.

Język:

Na Maderze obowiązuje język portugalski, gdyż jest to terytorium autonomiczne Portugalii. Praktycznie wszędzie można porozumiewać się po angielsku.

Wróć do: Madera (Portugalia)