Niemcy – Bawaria – informacje praktyczne

Wróć do – Niemcy – Bawaria

Dane na czerwiec 2022 r.

Czas:

W Niemczech obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Drogi: 

Niemcy to kraj autostrad. Praktycznie do każdego miasta można dojechać “autobahną”. Dzięki temu nawet dość duże odległości pokonuje się bardzo szybko. Do tego wszystkie autostrady są darmowe. Pozostałe drogi są również dobrze utrzymane, wygodne i choćby ktoś szukał, trudno tu o złą szosę.

Parkowanie: 

W Bawarii nietrudno znaleźć parking, jednakże w większości są płatne i to niemało. Może to być 1-4€ za godzinę, czy też 3-10€ za cały dzień. Wszystko zależy od miejscowości lub atrakcji.

Golonka – Schweinehexe

Jedzenie:

Kuchnia niemiecka jest zbliżona smakowo do kuchni polskiej. Wybór dań jest dość duży, aczkolwiek większa część karty, to potrawy dla mięsożerców. Dla nas hitem były szparagi, klasyczny niemiecki przysmak podawany na różne sposoby. Do tego niesamowita golonka, różne mięsa w sosach, kiełbasy, a jako dodatki nie tylko gotowane ziemniaki, frytki, ale także kloß, czyli duża kluska oraz kartoffelsalat będący rodzajem sałatki ziemniaczanej. Dodatki warzywne to przede wszytkim różne kapusty, w tym kiszona czerwona kapusta. Godne polecenia są także różnego rodzaju metki (Teewurst) oraz pasztetowe (Leberwurst). Oczywiście nie można zapomnieć o bawarskim piwie, którego różne gatunki oferuje niemalże każda miejscowość, a przebojem są wszelkiego rodzaju piwa pszeniczne, co nie oznacza, że nie ma tu lagerów, czy też piw ciemnych. Jeśli chodzi o mocniejsze alkohole, to nie można zapomnieć o różnego rodzaju Schnapsach, czyli białych wódkach smakowych oraz o słynnym Jägermeisterze będącym ziołowym likierem mającym w składzie 56 różnych ziół. Dla wielbicieli win dostępne są i takie  trunki, wśród których najbardziej znane są białe wina riesling. Nasze posiłki opisaliśmy szczegółowo wraz z cenami w głównym tekście o podróży do Bawarii.

Noclegi: 

W Bawarii korzystaliśmy z pensjonatów, apartamentu oraz sieciowego hotelu. Noclegi opiewały w przypadku pensjonatu na około 80€ za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Podobną cenę zapłaciliśmy za apartament, ale oczywiście śniadanie było już w naszej gestii. Najtańszy był hotel przy monachijskim lotnisku, który kosztował niewiele ponad 50€. Standard noclegów dobry lub wręcz bardzo dobry.

Klimat i ubranie: 

Trafiliśmy na wyjątkowo gorący i bezdeszczowy okres jeśli chodzi o tę część Europy, więc korzystaliśmy z uroków tropików :-) Aby być jednak uczciwym, musimy dodać, że nie każdy może mieć tyle szczęścia, bo klimat Bawarii przypomina polski, z wszelkimi czerwcowymi atrakcjami, jak znacznie niższe temperatury, czy też deszcz. Należy o tym pamiętać i przygotować ubrania na różne warunki pogodowe, zwłaszcza będąc w Alpach.

W drodze na Zugspitze

Ludzie:

O niemieckim “ordnungu” krążą liczne historie. Jak się jednak okazuje, Bawaria choć oczywiście bardzo uporządkowana, to jednak odbiega od niemieckiego stereotypu. Po pierwsze ludzie są tu niezwykle mili i gościnni, a po drugie mają znacznie więcej luzu niż sądziliśmy i dzięki temu czuliśmy się w Bawarii doskonale i swobodnie.

Ceny:

Obiad dla dwóch osób powinien zmieścić się w przedziale 30-50€ za danie mięsne z piwem.  Ceny w sklepach są wyższe niż w Polsce, aczkolwiek nie aż tak dużo wyższe jak można by się spodziewać po Niemczech. Paliwo również nie jest tak drogie, jak można sądzić i kosztuje 2€/l.

Przykładowe ceny w niemieckich sklepach (LIDL, REWE):
– Teewurst (metka) – 19,90€/kg;
– Leberwurst (pasztetowa) – 19,90€/kg;
– parówkowa (Regensburger) – 16,90€/kg
– chleb 1kg – 3,60€;
– pączek – 1,50€;
– piwo 0,5l w sklepie – 0,79-1,25€ + kaucja;
– sok wieloowocowy 100% 1l – 1,59€;
– sok z klementynek 100% 1l – 1,79€;
– Schnaps 32% 0,7l – 4,89-5,99€;
– pomidory paczka 0,5 kg – 2,49€;
– masło 0,25kg – 2,79€;
– ser w plastrach 0,15kg – 2,21€;
– woda mineralna 1,5l – 0,85€ + kaucja;
– Jägermeister 0,7l – 12,99.

Klasyczny Bratwurst z Kartoffel-Gurkensalat

Waluta i płatności:

Walutą Niemiec jest Euro. Praktycznie wszędzie akceptowane są polskie karty płatnicze oraz dostępne są liczne bankomaty.

Język:

W Niemczech obowiązuje język niemiecki. Co gorsza niewiele osób mówi po angielsku, więc podstawowa znajomość niemieckiego ułatwia porozumiewanie.

Wróć do – Niemcy – Bawaria