Słowenia i Chorwacja – informacje praktyczne

Wróć do: Słowenia i Chorwacja

Czas: w Słowenii i Chorwacji obowiązuje taki sam czas jak w Polsce.

Transport:

Obecnie świetne autostrady, szczególnie w Chorwacji. W Chorwacji opłaty pobiera się za odcinki, natomiast na Słowenię obowiązuje vinieta i to bardzo droga zważywszy, że autostrad nie jest zbyt wiele (15 € za tydzień lub 30 € za miesiąc dla samochodu osobowego – dane na rok 2015). Płatne są również niektóre tunele oraz mosty (np. tunel Ucka, czy też most na Krk). W roku 2006 jeździliśmy głównie zwykłymi drogami, które były całkiem niezłe, aczkolwiek z uwagi na to, że oba kraje są górzyste, należy przygotować się na jazdę po serpentynach (hamowanie biegiem, a nie pedałem hamulca ;-) ). Tak zwana Magistrala Adriatycka to wspaniała droga widokowa wzdłuż morza, jednak kręta i dość wąska. Zdarzają się szutrowe drogi boczne do atrakcji.

Jeziora Plitvickie
Jeziora Plitvickie

Noclegi: 

Campingi w Słowenii i Chorwacji są bardzo różne, zależnie jak się trafi. Często można spotkać campingi z wydzieloną częścią dla naturystów lub całkiem naturystyczne. Uwaga na wodę, zdarza się, że tylko w niektórych kranach jest woda zdatna do picia, w pozostałych może być słona. Nad morzem, często wielkie campingi z mnóstwem turystów.

Klimat i ubranie: 

Nasz czerwcowy wyjazd był pod znakiem upałów, a jedyny drobny deszczyk zaliczyliśmy podczas wędrówki po górach. Latem sprawdzą się lekkie ubrania, lecz z tego co wiemy padać może częściej niż w naszym wypadku. Szlak w górach raczej wymagający dobrych butów (buty trekingowe wskazane). W morzu często skały i jeżowce, więc wskazane są buty do pływania.

Ludzie:

Przemili ludzie, szczególnie w Chorwacji, którzy zawsze starali się pomóc, a przede wszystkim zaimponowali nam znajomością języków obcych (zarówno w Słowenii, jak i w Chorwacji). Mentalość mieszkańców to skrzyżowanie duszy słowiańskiej z wpływami śródziemnomorskimi.

Przyroda: 

Przepiękna przyroda, począwszy od Wąwozu Vintagar, przez cudowne jaskinie, Parki Narodowe Chorwacji, Fiord Zavratnica, na pięknych arboretach skończywszy. Słowenia to głównie góry i lasy, natomiast Chorwacja to również góry, ale przede wszystkim morze, skały i wyspy. Charakterystyczne są bardzo czyste wody, zarówno w morzu, jak i w jeziorach, w których zobaczyć można mnóstwo ryb. Na wybrzeżu rosną palmy.

Jaszczurka na szlaku w Velikiej Paklenicy
Jaszczurka na szlaku w Velikiej Paklenicy

Język:

Język urzędowy to odpowiednio słoweński i chorwacki, należą one do grupy języków słowiańskich i dlatego są dość zrozumiałe dla Polaków, szczególnie chorwacki, który brzmieniowo jest podobny do polskiego. Dlatego osoby o słabej znajomości języków obcych, łatwo radzą sobie z porozumiewaniem z Chorwatami (ze Słoweńcami jest trudniej). Sporo osób zna angielski oraz niemiecki, więc można spokojnie porozumieć się w tych językach.

Wróć do: Słowenia i Chorwacja